O masażu

O masażu

Już w starożytności masaż był znany i ceniony, stanowiąc początkowo element rytuału religijnego, a następnie przechodząc stopniowo do medycyny ludowej, gdzie był dalej doskonalony. W różnych regionach świata rozwijały się różne techniki masażu, zgodnie z uwarunkowaniami kulturowymi.

W starożytnej Grecji masaż miał szczególne znaczenie dla sportowców biorących udział w igrzyskach olimpijskich. Był to wówczas rodzaj rytuału, w czasie którego ciała zawodników były namaszczane oliwą przed zawodami.breast cream

Z czasem zaobserwowano, że zabiegi te wywołują pewne korzystne zmiany w skórze i zaczęto je stosować w celach leczniczych. W kronikach historycznych państwa rzymskiego znaleziono notatkę, że Juliusz Cezar, cierpiący na rwę kulszową, leczony był masażem, w trakcie którego stosowano takie techniki jak głaskanie, szczypanie czy ugniatanie. Można stąd wnioskować, że już wówczas zarówno Grecy jak i Rzymianie doceniali wartość masażu i stosowali go w calach sportowych, leczniczych i kosmetycznych.catch me patch me

Po okresie średniowiecza, który był okresem zastoju w wielu dziedzinach życia, od XVI wielu masaż zaczął się rozwijać ponownie, a jego rozwój był bardzo szybki. W XIX wieku masaż stał się oficjalną metodą leczenia, stosowaną najpierw w klinikach chirurgicznych, a później na innych oddziałach klinicznych, łącznie z laryngologicznymi i okulistycznymi.forskolin atsiliepimai

Szerokie zastosowanie masaż znalazł  w rehabilitacji i w lecznictwie uzdrowiskowym, pomagając w szybszym powrocie do zdrowia i w utrzymaniu dobrego samopoczucia.valgomed

Techniki masażu wypracowane w trakcie jego rozwoju w Europie nazywane są technikami klasycznymi.piperine forte preis

W zależności od sposobu wykorzystania tych samych technik można uzyskiwać różne efekty, dlatego też wyróżniono różne rodzaje masażu – w zależności od tego, jaki efekt jest efektem wiodącym.wondercells

I. Rodzaje masażu wykonywane technikami klasycznymi:real quit

1.Masaż leczniczyprincess hair цена

Masaż leczniczy często stosuje się w stanach wyczerpania, w rekonwalescencji i w leczeniu wielu schorzeń. Jego podstawowe działanie – zgodnie z nazwą – jest działaniem leczniczym. Szczególne zastosowanie ma w chorobach układu mięśniowego i narządów ruchu, jak np:choco lite

w następstwie procesu zwyrodnieniowego,

stany po przewlekłym zapaleniu mięśni, stawów, więzadeł i torebek ścięgnistych,

wady wrodzone oraz zaburzenia narządów ruchu,

stany pourazowe i zmiany narządów ruchu będące następstwem przeciążenia,

choroby kości i stawów,

w okresie rekonwalescencji,

w celu usunięcia zrostów oraz poprawy krążenia i trofiki skóry,

w celu rozluźnienia napięcia mięśniowego i usuwanie bólu mięśni

w otyłości i nadwadze.

Wymienione powyżej zastosowania masażu leczniczego są tylko zastosowaniami podstawowymi, a masaż leczniczy stosuje się z powodzeniem zarówno jako wspomaganie leczenia wielu chorób, jak też w rehabilitacji i dla utrzymania dobrej kondycji psychofizycznej ludzi zdrowych.

2. Masaż relaksacyjny

Masaż ten wykonuje się przede wszystkim dla uzyskania stanu odprężenia i relaksu. Stosując ten rodzaj masażu wpływa się głównie na: wyrównanie ciśnienia krwi, udrożnienie przepływu limfy, uspokojenie pracy autonomicznego układu nerwowego, wyrównanie pracy układu hormonalnego.

Masaż relaksacyjny przynosi zarówno odprężenie ciała, jak i umysłu, wpływając także bardzo pozytywnie na psychikę człowieka. Jest to więc – można powiedzieć – relaks dla ciała i duszy

W masażu relaksacyjnym wykorzystuje się także techniki stosowane w masażu leczniczym, ale wykonywane łagodniej i spokojniej.

Każdy z masaży wykonywanych technikami klasycznymi ma zarówno działanie terapeutyczne, jak i relaksacyjne – poprzez ciało wpływa także na stan psychiki. O ile jednak w masażu leczniczym wiodącym efektem jest leczenie, to w masażu relaksacyjnym prym wiedzie efekt odprężenia – relaksu ciała i umysłu.

3. Masaż sportowy

Głównym celem tego masażu jest pobudzenie ciała do zwiększonego wysiłku i podniesienie jego sprawności przed treningiem i zawodami, a także usunięcie skutków dużego wysiłku po treningu i zawodach.

4. Masaż segmentarny

Masaż ten stosowany jest w wybranych jednostkach chorobowych.

Jak każdy rodzaj masażu, masaż klasyczny ma swoje przeciwwskazania. Nie powinno się go wykonywać w następujących przypadkach:

Stany chorobowe z wysoką temperaturą ciała powyżej 38oC

Krwotoki lub tendencje do ich występowania

Ostre i podostre stany zapalne

Przerwanie ciągłości skóry

Wczesny okres po skręceniach, złamaniach i zwichnięciach

Zapalenie szpiku kostnego

Wszelkiego rodzaju zmiany dermatologiczne

Świeże zakrzepy

Niewyrównane wady serca

Tętniaki

Czas menstruacji

Nowotwory złośliwe i niezłośliwe

Choroby jelit z owrzodzeniem i krwawieniem

Choroba wrzodowa żołądka z krwawieniem

Stany zapalne dróg płciowych

Kamica wątrobowa i nerkowa

Przeciwwskazań tych należy przestrzegać, by – nawet uzyskując tymczasowy efekt pozytywny – nie wpłynąć negatywnie na zdrowie masowanego.

II. Masaż (drenaż) limfatyczny.

Masaż ten ma swoje odrębne techniki, jest wykonywany wolno i łagodnie, nie powoduje rozgrzania ciała. Podstawowe zastosowanie drenażu limfatycznego, to wskazania jak w masażu klasycznym, którym towarzyszą:

wysięki,

obrzęki,

inne zmiany skórne wynikające z zaburzenia krążenia limfy, np. celulit.

Szczególne znaczenie ma drenaż limfatyczny po usunięciu węzłów chłonnych, gdyż powoduje odprowadzenie nadmiaru zbierającej się limfy do pozostałych węzłów chłonnych – w tym zakresie stosowanie drenażu limfatycznego jest wręcz bezcenne.

Niezależnie od powyższych zastosowań stwierdzono skuteczne działanie odchudzające drenażu limfatycznego, a także duży wpływ na ujędrnianie i odmładzanie skóry, dlatego też nierzadko stosuje się ten rodzaj masażu również w celach kosmetyczno – odchudzających.

Przeciwwskazania do drenażu limfatycznego:

Ostre i podostre stany zapalne

Niewyleczone choroby zakaźne

Choroby nowotworowe, jeśli istnieje ryzyko przerzutów